Darmowa dostawa od 299zł!

Chusta czy nosidło — w czym nosić noworodka i niemowlę?

Chusty i nosidła do noszenia dzieci zyskują na popularności dzięki wygodzie i łatwości użytkowania. Niestety nie wszystkie tego typu produkty są bezpieczne dla maluchów — szczególnie dla noworodków i niemowląt. Zanim zdecydujesz się na któreś z rozwiązań, warto zgłębić nieco temat, by nie utrudnić prawidłowego rozwoju malucha nieodpowiednio dobranym akcesorium. Podpowiadamy, co wybrać dla noworodków i niemowląt - chustę czy nosidło?

Jak wybrać odpowiednie nosidło dla dziecka?

Wybierając nosidło dla dziecka jego walory estetyczne, powinieneś odłożyć na drugi plan. O wiele ważniejsze jest, by było bezpieczne dla Twojego malucha i dostosowane do jego fizjonomii. Ponadto istotne jest również, byś Ty także czuł się komfortowo. W sprzedaży znajdziesz różne rodzaje nosideł:

- do noszenia na plecach – nosidła te są polecane dla dzieci, które chcą obserwować otaczający je świat. Najczęściej są przeznaczone dla maluchów od około 8 miesiąca życia. W tym wieku niemowlę samo utrzymuje główkę i nie grozi mu przebodźcowanie. Dziecko w tym modelu nosidła podróżuje skierowane przodem do pleców rodzica z nogami w tzw. pozycji żabki. Nosidło do noszenia na plecach może być wykonane ze sztywniejszej tkaniny, ponieważ plecy malucha nie są już tak bardzo zaokrąglone. Warto jednak zwrócić uwagę by materiał, z jakiego wykonane jest nosidło, był przewiewny i przyjazny dla skóry dziecka.

- do noszenia z przodu – dziecko w tym modelu podróżuje przytulone do piersi rodzica. Niektóre z nich przeznaczone są dla dzieci od 4 miesiąca życia. Zwróć uwagę, by nosidło tego typu, nie było uszyte ze sztywnego ani twardego materiału. Plecy dziecka powinny zachować naturalną krzywiznę i pozostać zaokrąglone. Nóżki natomiast powinny układać się w tzw. pozycję żabki, czyli być podkulone i znajdować się po bokach Twojego ciała. W nosidłach do noszenia z przodu nóżki dziecka nigdy nie powinny zwisać swobodnie w dół. Niedopuszczalne jest również noszenie dziecka w inny sposób niż twarzą zwróconą w Twoją stronę. Jeśli producent nosidła dopuszcza noszenie dziecka przodem do świata, powinna zapalić Ci się lampka ostrzegawcza. Taka pozycja obciąża miednicę, zwiększa nacisk na pupę i krocze. Ponadto nie podpiera w odpowiedni sposób główki i pleców malucha. Taki model nosidła jest nie tylko niewygodny dla dziecka, ale również zagraża jego prawidłowemu rozwojowi.

- wielopozycyjne – ten rodzaj nosideł pozwala na noszenie niemowlaka na plecach, brzuchu i na biodrze. Wariant ten jest szczególnie polecany dla starszych i cięższych dzieci. Jego główną zaletą jest fakt, że podczas długiego noszenia możesz odciążyć swoje plecy i biodra co jakiś czas zmieniając stronę.

Pomimo zapewnień niektórych producentów nie zaleca się noszenia w nosidle dzieci młodszych niż 4 miesiące.

Co charakteryzuje bezpieczne nosidło?

Wybierając nosidło, kieruj się tym, aby było bezpieczne dla rozwoju Twojego dziecka. Unikaj tak zwanych wisiadeł w których:

- zwisają nóżki, a stawy biodrowe nie są ułożone w prawidłowej pozycji,

- główka opada do przodu, bo nie ma odpowiedniego podparcia,

- pas kroczny jest zapinany między nogami dziecka, ponieważ wisi ono wtedy na materiale i obciąża całym swym ciężarem krocze,

- materiał jest sztywny i nie przepuszcza powietrza,

- dziecko podróżuje plecami do rodzica, ponieważ powoduje to przebodźcowanie, nieprawidłowe obciążenie miednicy oraz bioder i stawów biodrowych,

- plecy są wyprostowane i usztywnione, gdyż utrwala to nieprawidłową pozycję kręgosłupa i może powodować jego skrzywienie w przyszłości.

Czym kierować się przy wyborze chusty dla noworodka?

Noszenie w chuście polega na odpowiednim zawiązaniu prostokątnego lub kwadratowego kawałka tkaniny z naturalnych włókien. Jej największą zaletą jest fakt, że można w niej nosić dzieci od pierwszych dni życia. Chusty dzielimy na trzy rodzaje:

- chusty wiązane elastyczne lub tkane – pozwalają na noszenie dzieci w trzech pozycjach ( z przodu, z tyłu i na biodrze). Dziecko zwrócone jest w nich przodem do rodzica. Modele elastyczne wykonane są z bawełny i przeznaczone od narodzin do wagi około 10kg. Natomiast chusty tkane są wytrzymalsze i pozwalają na noszenie maluchów do osiągnięcia przez nie 20kg. Chusty te są nie tylko wygodne dla dzieci, ale także dla rodziców. Dzięki odpowiedniej technice wiązania możesz odciążyć kręgosłup podczas długiego noszenia nie tylko noworodka, ale również starszaka.

- chusty kółkowe – wykonane z tkanego materiału, zakładane na jedno ramię za pomocą specjalnej obręczy. Możesz używać ich od narodzin do osiągnięcia przez dziecko wagi około 15kg. Ich główną wadą jest nierównomierne rozłożenie obciążenia. Przy intensywnym stosowaniu możesz doświadczyć bólu pleców.

Aby wybrać najlepszą dla siebie chustę, zastanów się jak długo będziesz jej używać. Jeśli planujesz nosić malucha jedynie do jego pierwszych urodzin, możesz wybrać każdą z propozycji. Natomiast, gdy planujesz nosić dziecko zdecydowanie dłużej najlepszym rozwiązaniem będzie wybór tkanej chusty wiązanej.

Chusta czy nosidło — na co się zdecydować?

Główną zaletą chusty jest fakt, że możesz w niej nosić noworodka. Ponadto będzie ona wyborem bezpieczniejszym niż nosidło bez względu na wiek dziecka. Podczas zakupu nosidła istnieje ryzyko, że trafisz na nieodpowiedni model, nieprzystosowany dla małych dzieci i zaburzający ich prawidłowy rozwój. Chustę możesz dopasować do postury noszącego i dowolnie ją regulować. Możliwości regulacji w nosidle są bardziej ograniczone. Używanie nosidła ma jednak zaletę, zakłada się je szybko i sprawnie. Wiązania chusty musisz się nauczyć, a potem dojść do wprawy. Ma to szczególne znaczenie, gdy zależy Ci na czasie lub gdy Twój maluch nie należy do szczególnie cierpliwych. Zarówno nosidła, jak i chusty są przeznaczone do czasu osiągnięcia przez malucha 20kg.

Chusta czy nosidło? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli planujesz nosić noworodka, to zdecyduj się na chustę, przy starszych dzieciach warto rozważyć zakup ergonomicznego nosidła. Pamiętaj jednak, aby wybierać produkty od sprawdzonych sprzedawców, które nie zaburzą prawidłowego rozwoju Twojego dziecka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl