Karmisz piersią maluszka już jakiś czas, jednak do tej pory zawsze byliście razem i nigdy nie musiałaś zastanawiać się, jak przechowywać odciągnięte mleko? Po raz pierwszy odciągasz pokarm i stresujesz się, że pod Twoją nieobecność dziecko nie dostanie pełnowartościowego posiłku? Podpowiadamy, kiedy ściągnąć pokarm laktatorem i jak go przechować, aby maluszek dostał to, co najlepsze!
Jak przechowywać odciągnięte mleko? Zrób to w odpowiednim czasie!
Nie zniechęcaj się, kiedy pierwszy raz odciągasz mleko do butelki, jednak nie do końca Ci to wychodzi. Wystarczy trochę cierpliwości, a z pewnością szybko dojdziesz do wprawy. Pokarmu przy pierwszym odciąganiu może być mniej, jednak w ogóle się tym nie stresuj. Twój organizm musi przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Poniżej kilka porad. Nie ma tutaj znaczenia, czy pokarm odciągasz ręcznie, czy mechanicznie.
Ściąganie pokarmu – podstawowe zasady
Ściągając mleko, dbaj o to, by piersi były czyste. O ile używasz laktatora, sprawdź też przed każdym użyciem, czy jest sterylny. Miejsce do odciągania pokarmu również powinno być schludne. Przed rozpoczęciem odciągania bardzo dokładnie umyj ręce. Usiądź w wygodnej pozycji, aby nie przeciążyć pleców i ramion. Żeby mleko odciągać skutecznie, rozgrzej delikatnie pierś, masując ją. Nie stresuj się, by nie zablokować przepływu pokarmu. Kiedy już odciągniesz pokarm, pamiętaj, że ma on swój termin przydatności. Jest również bardzo wrażliwy na wpływ czynników zewnętrznych.
Jak przechowywać odciągnięte mleko z piersi?
Mając na uwadze delikatność naturalnego mleka, zadbaj o to, by podać dziecku wyłącznie taki pokarm, jaki nie jest pozbawiony wartości odżywczych. Dlatego musisz pamiętać o tym, aby przechowywać go w małych porcjach, w jednorazowych lub wyparzonych wcześniej naczyniach. Powinny to być wyroby przystosowane do kontaktu z żywnością. Na pojemniku umieść datę i godzinę odciągania pokarmu. Jeśli pokarm musisz przewieźć, wybierz do przewozu torby chłodzące, ze specjalnymi wkładami. Nie możesz mieszać mleka z różnych pór odciągania. Kiedy już je odmrozisz, nie możesz ponownie go zamrozić.
Odciągnięte mleko – czas przechowywania
Odciągnięte mleko w temperaturze pokojowej możesz przechowywać do 8 godzin. W porze letniej są to tylko 4 godziny. Jeśli mleko znajduje się w lodówce, to czas przechowywania wynosi wówczas maksymalnie 4 dni. Umieściłaś pokarm w zamrażalniku, w temperaturze do minus 10 stopni Celsjusza? Taki pokarm może być maluchowi podany do 2 tygodni. Jeżeli zaś mleko jest zamrożone w temperaturze od minus 18 do minus 20 stopni Celsjusza, możesz je przechowywać od 3 miesięcy do pół roku.